Rooste eemaldamine: meetodid ja juhised, kuidas seda teha
Rooste tekib siis, kui erinevad seadmed või tööriistad puutuvad kokku niiskusega. See on väga ebameeldiv nähtus nii kodus kui ka autol. Kuigi tänapäeva turg pakub rohkelt rooste eemaldamise vahendeid nii kodumasinatele kui ka autodele, võib see lai valik segadust tekitada, kuidas valida sobivaim vahend. Seega, rooste eemaldamine – millised meetodid on olemas ja millised juhised aitavad selle ebameeldiva probleemiga toime tulla?
Tõhusaimad viisid rooste eemaldamiseks
Millist meetodit rooste eemaldamiseks valida, sõltub suuresti sellest, kui kaugele on protsess arenenud ja millises kohas rooste on kogunenud. Kui rooste on settinud raskesti ligipääsetavasse kohta või on oluline, et pinnad saaksid võimalikult vähe kahjustusi, on kõige mõistlikum lahendus professionaalsete puhastusekspertide abi. Sellistel ettevõtetel on tavaliselt professionaalsed puhastusvahendid, kogenud töötajad ja usaldusväärsed meetodid mustuse eemaldamiseks. Täna kasutatakse üha sagedamini laserpuhastust rooste ja muu mustuse eemaldamiseks. Laserpuhastuse abil kulub puhastatav pind vähem ja see saab minimaalset kahju. Lisaks on see suhteliselt keskkonnasõbralik, sest eritab keskkonda suhteliselt vähe jäätmeid.
Kui otsustate roostet eemaldada iseseisvalt, saate kasutada erinevaid keemilisi vahendeid. Arvatakse, et parimad on need, mis sisaldavad fosforit või vesinikkloriidi.
Kasutatakse ka lihtsat mehaanilist meetodit. Kui te ei karda värvikihi eemaldamist, võite lihtsalt võtta liivapaberi, terasvilla või traatharja ja alustada nühkimist. Suurematele või rohkem kahjustatud pindadele sobib suurepäraselt spetsiaalne ketaslihvija või elektriline puuriotsak.
5 parimat rooste eemaldamise vahendit
Tänapäeva turul on neid tõepoolest palju. Arutame viit kõige populaarsemat ja sageli soovitatavat toodet.
Esimene sageli soovitatav toode on roosteeemaldaja Char-Broil. See on pihustatav ja väga lihtne kasutada. Lihtsalt pihustage ja laske sellel seista vaid kümme minutit, siis saate seda juba puhastada. Parema tulemuse saavutamiseks võib protseduuri korrata. Pihusti sisaldab mittetoksilisi ja biolagunevaid koostisosi.
Teine soovitatav toode on sama kaubamärgi grillihoolduskomplekt Char-Broil. See sisaldab samasugust roosteeemaldajat, pehmete harjastega harja, lappi ja grillipuhastusvahendit. Kuigi komplekt on mõeldud grillile, saab seda kasutada ka ahju ja muude seadmete hooldamiseks. Nii kaitsete neid rooste tekkimise eest.
Üha enam soovitatav toode on NANO GO® leeliseline rooste ja rauasette eemaldaja. See toode sobib metallist uste ja pindade, autovante, keraamika ja alumiiniumi puhastamiseks. Kontsentreeritud koostisosade ja aktiivse puhastusvalemi tõttu eemaldab vahend suurepäraselt isegi kõige tõrksamad roostejäägid. Toode mõjub kiiresti, nii et tulemusi ei pea kaua ootama.
WD-40 seeria puhastusvahendid on samuti üsna sageli soovitatavad, kuna valik on mitmekesine. Öeldakse, et WD‑40 tugevaimad vahendid loodi algselt kosmoselaevade komponentide niiskuse eemaldamiseks. Seega suudab see teie kodu või auto roostega kindlasti toime tulla. WD‑40 toodetel on erinevaid tüüpe, nii et peate lihtsalt valima oma olukorrale sobivaima.
Viimane soovitatav toode on Mellerud rooste- ja lubjakivieemaldaja. See eemaldaja saab hästi hakkama rooste ja lubjakivijääkidega igas koduruumis: vannitoas, köögis, rõdudel, garaažides ja mujal. Tundlikumate pindade, nagu marmori või graniidi puhastamisel, soovitatakse seda siiski vältida. Enne kasutamist soovitatakse katsetada vahendi mõju vähem nähtavas kohas.
Kuidas eemaldada roostet ise?
Parima tulemuse saavutamiseks on, nagu juba mainitud, väga oluline hinnata rooste tekitatud kahju ja kasutada keemilisi vahendeid, rangelt järgides pakendil toodud juhiseid. Samuti on oluline mõista, et rooste tekkimine on tihti välditav protsess. Seetõttu on ennetusmeetmed väga tähtsad. Kodustes tingimustes, kus seadmed puutuvad kokku veega, samuti õues või garaažis seisvaid autosid tuleks korralikult pesta ja mitte jätta neid ööseks märjaks. Lihtsaim ja tõhusaim viis korrosiooni vältimiseks on auto pesemine nii suvel kui talvel. Talvekuudel ei ole soovitatav hoida autot liiga soojas garaažis.
Kui probleem ei ole kriitiline, saab rooste eemaldamisega ise proovida hakkama saada. Kodukeemia on sellisel juhul tõenäoliselt parim valik. Kodus olevate pindade, vähemtähtsate autoosade ja vähem korrodeerunud pindade puhul on soovitatav kasutada mitte liiga karedaid käsnasid. Keemilist lahust tuleks pihustada või pintsliga kanda roostetanud kohale ja jätta sinna nii kauaks, kui juhendis märgitud. Vajadusel, sõltuvalt pinna tundlikkusest, võib käsnaga õrnalt hõõruda. Seejärel tuleb pind pesta ja kuivatada.
Rooste eemaldamine kodus: meie nõuanded
Nagu juba mainitud, on rooste eemaldamine, kui protsess on juba kaugele arenenud või vana, kõige parem usaldada professionaalidele. Samas võib proovida ka ise kasutada tugevamaid keemilisi vahendeid või lihtsalt rooste maha lihvida, kui pinna säilitamine pole väga oluline. Kuid alati on mõistlik, kui võimalik, mitte protsessi lasta kaugele areneda ja kasutada lihtsaid looduslikke vahendeid, mis leiduvad kodus. Mis need siis on?
Üks neist on sooda. Värsket roostet saab eemaldada kodus leiduvate vahenditega. Roostes kohad niisutage ja piserdage rohkelt soodaga. Soodat võiks jätta kauemaks peale kui keemilisi aineid – näiteks tund aega. Kui sooda on imendunud, hõõruge seda karedama käsna või terasvillaga ja pühkige puhtaks. Võib valmistada ka pastat – segada sooda vähese veega. Kui pasta on kuivanud, peske ese ja kuivatage. See meetod sobib ideaalselt kergelt roostetanud, õhukese metalli jaoks.
Rooste eemaldamiseks kasutatakse ka äädikat. Kui roostes ese on hõlpsasti eemaldatav, võite selle jätta terveks ööks äädikavanni, nii et see oleks täielikult kaetud. Hommikul tuleks ese välja võtta, pesta ja kuivatada. Kui pinnale on jäänud veel roostet, võib protseduuri korrata.
Kuigi ebatavaline, on varem sageli kasutatud rooste vastu kartuli ja nõudepesuvahendi kombinatsiooni. See on tõepoolest kummaline, kuid proovinud inimesed kinnitavad, et see toimib. Toores kartul tuleb pooleks lõigata ja peale valada nõudepesuvahendit. Hõõruge kahjustatud pinda sellise kartuli poolega. See meetod sobib suurepäraselt väiksemate tööriistade, näiteks lusikate, nugade, pottide, pannide ja teiste köögi- või vannitoatarvikute puhastamiseks.
Rooste eemaldamine autodel – meie nõuanded
Võitlus auto rooste vastu on lõputu – looduslikud tegurid ja teede seisukord ohustavad pidevalt auto välimust ja vastupidavust. Rooste eemaldamine autolt on veidi keerulisem protsess. Keegi ei taha sõita autoga, mis on kaetud rooste eemaldamise laikudega, seega tuleb palju vaeva näha, et probleem täielikult lahendada. Kui soovite selliseid probleeme vältida, siis pingutage selle nimel. Korrosioonile soodsaim periood on talv, sest auto on pidevalt niiskuse mõju all ja teed kaetakse soola ja muude lume ja jää sulatamiseks kasutatavate kemikaalidega. Suurlinnas elavatel ja õues autot hoidvatel inimestel on seda ilmselt keerulisem vältida. Kuid garaažiga autoomanikud saavad kindlasti hoolitseda selle eest, et roostet ei tekiks. Samuti tuleks tähelepanu pöörata auto põhja kaitsmisele. Auto põhja kaitsmiseks sobivad spetsiaalsed vahendid ja kere võib katta nanotehnoloogilise kaitsekihiga. Lisakaitse värvile on tõhus vahend rooste vastu. Sõltuvalt teie rahalistest võimalustest ja vajadustest saab valida erinevate roostekaitsevahendite ja -meetodite vahel, näiteks vahatamise, keraamilise katte või kaitsekile.
Kui otsustate oma autot ise puhastada, peaksite valmis olema natuke põhjalikumaks tööks. Kõigepealt vajate liivapaberit, mida saab jagada vastavalt tekstuuri jämedusele. Tavaliselt kasutatakse kõigepealt jämedamat liivapaberit, et eemaldada erinevad ebatasasused. Seejärel liigutakse peenema tekstuuriga paberi juurde. Igal autoremonditöölisel ja maalril on oma viisid auto ettevalmistamiseks, kuid kõige sagedamini kasutatakse P180, P400 ja P800 liivapaberit. Teil läheb vaja ka roostesidujat, lakibensiini, kaltsu, krunti ja värvi.
Esmalt tuleb hoolikalt eemaldada kogu nähtav rooste. Tuleb meeles pidada, et korrosiooni koldeid võib olla ka sügavamal. Seetõttu on see samm väga oluline, et kogu töö ei läheks raisku. Kui olete rooste maha lihvinud ja märganud sügavamaid korrosioonikoldeid, mis pole lihtsalt ligipääsetavad, vajate roostesidujat. Katke sellega kõik kohad, kus on nähtav paljas metall ja korrosioonikolded, ning jätke see mõneks tunniks või isegi terveks ööks. Seejärel puhastage määritud kohad lakibensiiniga ja laske neil kuivada. Nii on teie auto roostest päästetud. Edasi järgneb auto ettevalmistamine värvimiseks ja värvimistööd.
Kommentaarid puuduvad