Joogivee puhastamine
Puhas joogivesi on igapäevane inimvajadus, iga elusraku oluline koostisosa. Vesi on vajalik hügieeniprotseduurideks, toidu valmistamiseks ja muuks majapidamises kasutamiseks. Vesi kustutab janu ja annab energiat, kuid ainult siis, kui selle kvaliteedi- ja kvantiteedikoostis vastab sanitaar- ja hügieeninormidele.
Kaasaegse joogivee kvaliteet
Sõltumata sellest, kas inimene kasutab tsentraliseeritud veevärki või autonoomset allikat, on vee koostis peaaegu alati ideaalist kaugel. Põhjaveevarud, jõed ja järved, kust vett ammutatakse, sisaldavad mineraalide, mikrobioloogiliste ja orgaaniliste lisandite, mis muudavad toidu maitset ja annavad veele ebameeldiva lõhna. Lisaks satuvad pinnasesse ja veekihtidesse hulgaliselt keemilisi saasteaineid: väetisi, naftatoodete setteid, kanalisatsioonireovee jääke. See kõik nõuab põhjalikku ja nõuetekohast vee puhastamist enne selle kasutamist toiduks. Isegi linnade veetöötlusjaamad ei suuda seda ülesannet alati täielikult täita. Näiteks desinfitseerides vett ja eemaldades lahustunud gaase, küllastavad seadmed vett klooriga, andes sellele iseloomuliku lõhna ja maitse. Paljud teavad ka probleemi lubjakivikatlaga, mis tekib suurenenud kareduse tõttu, või roostes laigud sanitaartehnika peal – otsene tagajärg raua liigsele sisaldusele.
Teine probleem on hooajaline veevõtuallikate üleujutus. Kevadel ja sügisel, vihmaperioodil, tõuseb jõgede ja kaevude veetase, vesi omandab kollaka varjundi ja muutub häguseks. Kui vee puhastussüsteemi valimisel ei arvestatud seda aspekti, võib see hooajavahetusel tekitada palju ebamugavusi maja või korteri elanikele.
Kuidas saada kodustes tingimustes puhast vett
Kodufiltrite paigaldamine. Joogivee näitajate viimine standarditega vastavusse on võimalik voolavate või kogumissüsteemide abil, mida saab osta tavalistest kauplustest. See on lihtne ja suhteliselt odav puhastusmeetod, mis nõuab ainult perioodilist kassettide vahetamist. Voolufiltrid saab otse veevärki paigaldada. Kaasaegsed automaatse juhtimise ja kontrolli süsteemid teavitavad kasutajat kasseti reostusest või käivitavad puhastusmehhanismi, et taastada filtri võime. Kodused seadmed eemaldavad kareduse soolad, liigse kloori, raua, mangaani, lahustunud gaasid, raskmetallid, mõned mikroorganismid.
Keetmine. Lihtne ja taskukohane joogivee puhastamise viis, mis aitab vabaneda kaltsiumi ja magneesiumi ioonidest, kahevalentsest rauast, vesiniksulfiidist, ohtlikest bakteritest. Vett keedetakse emailitud või klaasnõus 15 minutit. Seejärel lastakse veel loomulikult settida ja jahtuda. Kuumutamise ajal muutuvad lisandid lahustumatuteks ühenditeks ja settivad põhja, mis tuleb ära valada. Keedetud joogivett tuleb hoida suletud anumas, et kaitsta seda tolmu eest.
Lihtne settimine. Vesi valatakse väikesesse puhtasse anumasse ja lastakse mitu tundi seista. Kaant ei kasutata, et kloor saaks vabalt aurustuda. Seejärel saab vee ülemisi kihte kasutada toiduvalmistamiseks ja alumised tuleks ära valada. See puhastusmeetod aitab eemaldada lahustumatud rauasoolad, tahked lisandid, liiva, roosteosakesed. Vett ei tohi kaua seista, sest selles hakkavad paljunema bakterid, seetõttu kasutatakse meetodit ainult siis, kui allika saastatus on vähene.
Pudelivee ostmine. Kui pole täpselt teada, milliseid lisandeid veevärgivett sisaldab ja puhastusseadme valimine on keeruline, võib osta pudelitoote. Tootja peab pakendil märkima toote koostise ja standardi, mille alusel see valmistati. Sellise toote ohutuse tagamine on siiski keeruline: pole teada, millisest allikast vett ammutati ja kuidas see puhastati. Kuid perioodiliseks kasutamiseks sobib see variant. Tähtis on jälgida kõlblikkusaega ja mitte rikkuda säilitamistingimusi.
Millist vett ei tohi kunagi juua?
Ärge laske end petta, et allika- (kaevu-) vesi on kasulik. Selline vesi voolab tundmatutest allikatest ja võib sisaldada lambliat, baktereid ja muid mikroorganisme, mis põhjustavad kõhulahtisust ja dehüdratsiooni.
Allikal võib olla radioaktiivne allikas. Või võib see voolata läbi olmejäätmete prügilate, läbi pinnase, mis on rikas raua või kaltsiumisoolade poolest. Sellise vee tarbimine võib kahjustada tervist.
Nüüd teate ohtudest, mis võivad peituda esmapilgul puhtas vees. Samuti kodustes tingimustes vee puhastamise viisidest ilma filtrita. Kasutage saadud teavet – see pole keeruline. Olge terved!
Kommentaarid puuduvad